Ev Makarnası

Ev Makarnası bazı bölgelerde tepirtme veya erişte olarakda geçer. Ev makarnası ev ortamında yapıldığından içerisinde ek bir kimyasal madde bulundurmaz. Bunun için son derece organiltir. Hamurdan yapılan ev makarnası çeşitli soslarla süslenerek hem daha lezzetli olması sağlanmakta hemde daha görsel hale gelmekte.

Ev Makarnası Yapılışı

Malzemeler:

 • 15 adet yumurta
 • 5 su bardağı su (oda sıcaklığında)
 • 500 ml. süt (oda sıcaklığında)
 • 5 kilogram un
 • 2 yemek kaşığı tuz
Nasıl Yapılır?
 1. Elenmiş ve iyi kalite buğday ununu geniş bir karıştırma kabına alın.

 2. Unun orta kısmını parmak uçlarınızla havuz gibi açın. Yumurtaları tek tek kırıp süt ekleyin. Kenar kısımlarda kalan un üzerine tuzu serpiştirin.

 3. Oda sıcaklığında beklettiğiniz suyu azar azar ekleyip kenar kısımlarda kalan unu ortaya doğru alıp hamuru yoğurmaya başlayın.

 4. Ele yapışmayan ve oldukça sert kıvamlı bir hamur elde edeceksiniz. Hazırladığınız makarna hamurunun üzerine nemli ve pamuklu bir bez kapatıp bir gece dinlendirin.

 5. Dinlenen hamuru eşit bezelere ayırın. Hafif unlanmış mutfak tezgahı üzerinde oklava ya da merdane yardımıyla olabildiğince ince açın.

 6. Açtığınız yufkaları, hamurların hava almasını sağlayacak temiz çarşaflar üzerinde kurutun.

 7. Kuruyan yufkaları üst üste dizin. Kenar kısımlarını keskin bir bıçakla düzeltin. Muntazam bir şekil alan hamurları, bıçak sırtı kalınlığında şeritler halinde kesin.

 8. Olabildiğince üst üste dizdiğiniz şeritleri küçük ve eşit parçalar halinde kesin. Son şeklini alan kesme makarnaları fazla ununun gitmesi için elinizle havalandırıp kuruması için temiz çarşafların üzerine alın. Oda ısısında kurutup bez torbalarda muhafaza edin.

2 Ağustos 2021, Pazartesi

Fotoğraflar

Son Eklenen Haberler

Ev Makarnası
Ev Makarnası
Kirazlıtepe Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Cd. No: Üsküdar/İstanbul
Telefon : 55555555555